JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo ketvirtadienį apkaltino Kiniją, kad ši apie koronavirusą žinojo jau lapkritį. Tai jau toli gražu ne pirmas JAV kaltinimas, mestas Kinijai dėl esą neskaidrių su COVID-19 epidemija susijusių sprendimų.

„Prisiminkite, kad pirmieji tokie atvejai Kinijos vyriausybei buvo žinomi dar lapkritį, gruodžio viduryje – jau tikrai, – interviu sakė M. Pompeo. – Jie buvo lėti apie tai paskelbti pasauliui, įtraukiant ir Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO).“ M. Pompeo teigė, kad JAV vis tiek norės gauti daugiau informacijos iš Kinijos, šalis norėtų gauti ir originalų SARS-CoV-2 viruso, kuris buvo aptiktas Uhano mieste, pavyzdį.

Laikytis skaidrumo svarbu ne tik dėl istorinių priežasčių, kad galėtume geriau suprasti, kas įvyko tada, lapkritį, gruodį ir sausį, bet tai vis dar svarbu net ir šiandien, – sakė M. Pompeo. – Tai daro poveikį daugybei gyvenimų čia, JAV, ir, tiesą sakant, visame pasaulyje.“ Kinija į M. Pompeo komentarus atsakė penktadienį. Šalies vyriausybė pareiškė, kad kaltinimai yra nepagrįsti ir išsakyti tik tam, kad kas nors būtų apšmeižtas.

M. Pompeo komentarai prieštarauja „bendram tarptautinės bendruomenės konsensusui“, spaudos konferencijos metu sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Gengas Shuangas. Jis taip pat teigė, kad Kinija „informaciją pasauliui pateikė laiku“ ir aktyviai bendradarbiavo su kitomis šalimis. Protrūkio pradžioje Kinija prižiūrėjo informacijos apie koronavirusą sklaidą ir nutildė visus, įspėjančius apie besiartinantį pavojų. Kinijos valdžia pirmą kartą apie susirgimą, kuris vėliau išplito visame pasaulyje, oficialiai pranešė gruodžio 31 d.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija griežtai kritikavo ir Kiniją, ir PSO, kurias kaltino nesugebėjimu laiku sustabdyti ligos, visame pasaulyje pražudžiusios daugiau nei 180 tūkst. žmonių, plitimo. Kritikai tvirtina, kad D. Trumpas tokiu būdu siekia nusimesti atsakomybę dėl savo paties vadovavimo pandemijos akivaizdoje pobūdžio. Sausį prezidentas tvirtino, kad virusas yra puikiai valdomas, tačiau nuo to laiko COVID-19 jau pražudė daugiau nei 50 tūkst. JAV gyventojų – daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje. M. Pompeo neatmetė galimybės ir kiek anksčiau išsakė įtarimus, kad COVID-19 liga galėjo išplisti iš Uhane veikiančios virusologijos laboratorijos. Politikas reikalavo priėjimo prie šios laboratorijos.